Haagse VVD in de pers: ‘Superboa moet ook verkeersaso aanpakken’

Haagse VVD in de pers: 'Superboa moet ook verkeersaso aanpakken'

Waarom treden gemeentehandhavers niet op als een scooter veel te hard door de winkelstraat sjeest? Omdat ze dat niet mogen. De Haagse VVD wil de wet aanpassen zodat boa’s – buitengewoon opsporingsambtenaren – meer kunnen dan alleen een afvaldump of stoepfietser aanpakken. Het landelijke BOA-platform steunt dit plan voor een super-boa.’

Nu de politie zich steeds meer richt op de aanpak van zware criminaliteit is er behoefte aan boa’s in de wijken die het verkeer in de gaten houden en surveilleren op rommel, vinden de VVD en de landelijke koepel voor boa’s.

Eén probleem: de regels zijn te strikt, de gemeentelijke handhaver mag dat allemaal niet zomaar: ,,Als er een brommer door de winkelstraat scheurt, mag onze handhaver daar niet tegen optreden’’, zegt VVD-wethouder/lijsttrekker Boudewijn Revis. ,,Die kan alleen afvaldumps en fietsers op de stoep bekeuren, maar niet overtredingen als te snel of door rood rijden. Terwijl de politie vaak geen tijd heeft om een aso aan te pakken die met 50 of 60 kilometer per uur door een woonwijk rijdt. Onze handhavers wel, als ze de bevoegdheden krijgen.’’

In het plan voor de super-boa, dat de Haagse VVD vandaag lanceert, krijgen handhavers ook meer speelruimte buiten hun bevoegdheid. Nu zijn ze slechts actief op een specifiek terrein: in het onderwijs, rond milieu of in het ov. Als zij een overtreding zien in een ander ‘domein’, mogen ze niks. ,,Die hokjesgeest is niet goed’’, zegt VVD-Tweede Kamerlid Remco Dijkstra. ,,Als je dan toch ogen en oren op straat hebt: geef hun de mogelijkheid om meer te kunnen doen.’’

Dijkstra gaat het plan van Revis voor een wetswijziging volgende week voorstellen in een Kameroverleg over verkeer. Als de minister er niet aan wil, komen de liberalen met een initiatiefwet, zegt Dijkstra. Het landelijke platform voor boa’s is ook enthousiast over het plan om de boa veelzijdiger te maken. ,,De verwarring is soms groot op straat: je word overhoop gereden door een fietser en de boa doet niks’’, zegt voorzitter Pieter Winsemius van het platform.

Visie

Uitbreiding van de bevoegdheden kan een oplossing zijn, maar dan moet het kabinet wel eerst een visie op de gemeentelijke handhaving maken, vindt de oud-minister: ,,De politie trekt zich terug uit de wijken, gemeenten vullen dat gat met de boa’s. Maar er is wildgroei. Wij zeggen: maak een beleid. Hoe ga je met veiligheid om? En wat zijn dan de opleidingseisen, wat doe je met bewapening?’’

Foto: ANP