VVD Den Haag

'Controle op sluiten winkels'

7-okt-2004    door Angelique Mulders DEN HAAG | De sluitingstijden van winkels moeten in Den Haag beter worden nageleefd. Fractievoorzitter S. Dekker van de VVD in de gemeenteraad pleit voor een periode van stevig controleren en straffen.

In straten als de Stationsweg, Kempstraat, Vaillantlaan en Paul Krugerlaan zijn volgens de liberalen veel levensmiddelenzaken - vooral supermarkten en bakkerijen - ook na de verplichte sluitingstijd van 22.00 uur geopend. Daarnaast komt er lang niet altijd iets terecht van de verplichting om één dag in de week de winkeldeur op slot te houden.
De politie en de Economische Controledienst van het ministerie van Justitie moeten de zogeheten Winkeltijdenwet handhaven, maar, zo blijkt uit gegevens die het college van B en W onlangs naar de liberalen stuurde, 'het primaat van de handhaving' ligt bij de politie.
Fractievoorzitter S. Dekker pleit nu voor een gezamenlijke actie van de politie, Economische Controledienst en de gemeente.
Overigens zijn bij de Dienst Stedelijke Ontwikkeling (DSO) ook klachten binnengekomen over het niet naleven van de Winkeltijdenwet. Ambtenaren van DSO zijn nu bezig de problemen in kaart te brengen. Ook bereidt de gemeentelijke dienst een raadsvoorstel voor over de handhaving van de winkeltijden.
De afgelopen vijf jaar zijn er, opnieuw volgens gegevens van het college, 'in totaal zeker 150 aanschrijvingen ten aanzien van het niet naleven van de sluitingstijden op zondag en de verplichte sluitingsdag in relatie tot religieuze ontheffing'. In diezelfde periode zijn er vijf dwangsommen opgelegd. Dekker: "Dat zijn dertig geconstateerde overtredingen per jaar! Als je een paar dagen tegen middernacht door de stad rijdt heb je dat aantal al te pakken!"
Hij hamert op het belang van regelhandhaving. "Bij de VVD zijn we er niet voor om ondernemers met allerlei regels op te zadelen, maar als je ze hebt, moeten ze worden nageleefd. Er is hier sprake van oneerlijke concurrentie en normvervaging die danig uit de hand is gelopen. Het risico bestaat dat het van kwaad tot erger gaat: ondernemers die zich niks aantrekken van de sluitingstijden, bakkerijtjes die feitelijk zijn verworden tot shoarmazaak; op een gegeven moment kan zo’n ondernemer ook wel besluiten om geen sociale premies meer af te dragen of een illegaal in dienst te nemen."

~~~~~~~~~~

‘Mijn omzet is met de helft gedaald’

door_____________
Angelique Mulders
en Leo van der Velde

DEN HAAG | De multiculturele samenleving is een zegen. Zeggen mensen die 's avonds tot laat werken, nog honger of trek hebben en niet wéér naar de hamburgerboer willen. Een ritje, op iedere willekeurige avond van de week, door straten als de Paul Krugerlaan, Hoefkade, Kempstraat, Vaillantlaan en Stationsweg leert dat bij bakkers en supermarkten - praktisch allemaal gerund door allochtone ondernemers - tot middernacht, en regelmatig ook later, nog een goedkope warme hap kan worden gescoord.
Restaurant- en snackbarhouders zijn juist niet gelukkig met deze winkeliers. De horecaexploitanten hebben een vergunning om na 22.00 uur nog te draaien en de levensmiddelenzaken niet. Toch gebeurt het. Het druist in tegen de Winkeltijdenwet en al die in winkels verkochte, laaggeprijsde Turkse pizza's en broodjes Döner leveren, zo stellen horecaondernemers in de genoemde straten, oneerlijke concurrentie op.
"In een supermarkt maken ze óók winst op shampoo en tandpasta. Daardoor kunnen ze hun broodje shoarma goedkoper aanbieden, want ze halen hun marges ook op andere producten dan etenswaar. Bovendien, zij kopen vaak shoarmavlees in Duitsland of België, voor een paar euro per kilo zonder te weten wat er precies inzit. Ik kan dat als eigenaar van een fatsoenlijk restaurant niet maken. Dus ik betaal tien euro voor een kilo shoarma, exclusief lamshaasvlees", vertelt M. Demir van restaurant Tadim in de Kepstraat. Hij werkte jarenlang in de tuinbouw, spaarde en investeerde drie jaar geleden 100.000 euro in Tadim. “Omdat mijn buren telkens illegaal doorgaan in de uren dat ik het moet verdienen, gaat mijn zaak naar de klote."
Volgens Demir is de situatie in de Kempstraat in de loop van de afgelopen twee jaar ontspoord. "Mijn omzet is met zeker met de helft gedaald." De twee mannen die in dezelfde straat een tot 01.00 uur geopende snackbar runnen, schetsen een nog somberder beeld: tachtig procent omzetderving. "Iedereen maakt hier zijn eigen regels, want er wordt toch niets gehandhaafd."
Restauranthouder Demir zegt 'zeker een jaar geleden' al aan allerlei bellen te zijn gaan trekken. "Een brief, mede ondertekend door zeventien andere ondernemers, is naar de gemeente gestuurd waarin wordt uitgelegd wat, er aan de hand is. Ook ben ik bij de politie geweest. Daar werd me verteld dat ze geen tijd hebben, dat de prioriteit bij diefstallen ligt. Waarom kan een agent 's avonds tijdens zijn patrouillerit niet even naar binnen lopen en zeggen dat de tijd van die winkel voorbij is?! Ik kan me niet voorstellen dat een ondernemer dan weigert de zaak te sluiten."
De Haagse VVD-fractie steunt de klagende ondernemers. De partij houdt de laatste maanden sowieso de vinger aan de pols voor wat betreft activiteiten die de liberalen als oneerlijke concurrentie beschouwen. Niet alleen de chaotische sluitingstijden van een onbekend, maar volgens een paar VVD-raadsleden groot aantal Haagse winkeliers werd in raadsvragen aan de kaak gesteld, ook de aanwezigheid van spotgoedkope kapperszaken in koffiehuizen in de Schilderswijk, Transvaal en het centrum werd eerder al bekritiseerd door de fractie.

Licht
Bij bakkerij/supermarkt Fatih in de Kempstraat brandt om tien voor twaalf nog licht. Een man staat achter de toonbank. Door de heftige regen is het stiller dan anders in de zaak die eigenlijk al gesloten had moeten zijn.
Bij de Turkse bakkerij Avrasya in dezelfde straat staat de deur open. De man achter de vitrinekast wil, na twee keer vragen of er nog iets te eten is, best nog een pizzaatje warm maken voor zijn late gasten. Döner, dat verkoopt deze zaak ook, lukt niet meer op dit tijdstip. "We sluiten om tien uur, dan gaan we schoonmaken", legt hij uit. "Pas als de hele winkel schoon is, wordt het laatste stukje vloer bij de deur gedaan. Daarom is de deur nog open."

~~~~~~~~~~

Regels voor winkeliers

Een winkel mag van maandag tot zaterdag tussen 6.00 en 22.00 uur geopend zijn. In de stadsdelen Centrum en Scheveningen gelden iets andere regels, want daar mogen winkels ook nog eens op zondag van 12.00 tot 18.00 uur geopend zijn, andere stadsdelen kunnen twaalf zondagen en enkele feestdagen per jaar kiezen voor een zogeheten koopzondag.
In Den Haag mogen 22 winkels zich avondwinkel noemen van de gemeente (zie kader hiernaast) negen daarvan zijn in het centrum te vinden. Overigens biedt de Winkeltijdenwet in Den Haag ruimte voor dertig, door de stad verspreide avondwinkels (l per 15.000 inwoners) die dan van maandag tot en met zaterdag van 6.00 uur tot middernacht hun waar mogen verkopen. Op zon- en feestdagen mogen zij van 16.00 tot 0.00 uur geopend zijn.
Daarnaast zijn er twintig winkeliers die een ontheffing hebben van de 'zondagsluitingsverplichting in verband met religieuze motieven'. De winkels zijn dan op een andere dag dan zondag gesloten. Op zondag mogen ze tussen 10.00 en 22.00 uur open zijn. In stadsdeel Segbroek is dat met acht zaken het vaakst het geval, Laak en Escamp hebben er elk vijf. De meeste ontheffingen voor de zondagssluitingsplicht gelden voor bedrijven van islamitische ondernemers, zij zijn dan ook op vrijdag gesloten.
Van langer geleden gelden nog afspraken tussen een handvol ondernemers en de gemeente – tegenwoordig kan dat niet meer - dat zij op dinsdag dicht zijn en zondag geopend. Voorbeelden hiervan zijn: een kapsalon in de Kempstraat (Centrum) en een tabakszaak in de Noorderbeekdwarsstraat (Segbroek). Een zaak met 'koshere delicatessen' aan de Haverkamp (Haagse Hout) houdt uiteraard op zaterdag de deuren dicht.

~~~~~~~~~~

Stad telt 22 officiële avondwinkels

De volgende winkels in Den Haag hebben een vergunning voor een avondwinkel. Een avondwinkel mag van maandag tot en met zaterdag tussen 6.00 en 24.00 uur geopend zijn en op zondag van 16.00 tot 24.00 uur.

Centrum
1. Centrale Markt, Hoge Zand 23
2. NightMart Raya, Zoutmanstraat 22 A
3. NightMart, Laan Copes van Cattenburgh 47
4. Engel, Spui 235
5. Avondwinkel, Paul Krugerplein 30
6. De Avond Grutter, Javastraat 27
7. Avondwinkel, Herenstraat 1
8. Avondwinkel, Laan van Meerdervoort 168 B
9. Avondwinkel, Stationsplein 3
Haagse Hout
1. Stuyvesant, Stuyvesantstraat 41
Escamp
1. Avondwinkel, Leyweg 872
2. Qawuman, Wapserveenstraat 557
3. Avondwinkel, Dierenselaan 36
Laak
1. De Laak, Goeverneurlaan 158
2. De Hoek, Oudemansstraat 98
3. De Tulp, Rijswijkseweg 610
Segbroek
1. Avondwinkel, Beeklaan 379
2. Avondwinkel, Fahrenheitstraat 271
3. Avondwinkel, Copernicuslaan 85
4. Avondwinkel Donna, Loosduinsekade 413
Scheveningen
1. NightMart, Aert v.d. Goesstraat 22 A
2. De Nachtwacht, Keizerstraat 43

(Bron: gemeente Den Haag)

Deze artikelen werden gepubliceerd in de Haagsche Courant (07-10-2004)

Uw mening

 
Op de dierselaan en bij mij op de hoek zijn een tweetal winkels die bijna dag en nacht geopend zijn vooral die op het soestdijkseplein waar afgelopen week de 4e inval door een politie eenheid geschiede is dag en nacht een overlast voor de buurt,

een stukje verderop zit een moskee die werkelijk van alles te koop heeft,sigaretten wasmiddelen lampen etenswaren en noem maar op.

de gevestige midestander moet zich joeden aan opnen en sluit tijden en zijn arsortiment moet conform de verguning zijn.

Ik heb met eigen ogen gezien dat de platte petten van de politie zeer zwaar bedreigtd werden de boodschap van hogerhand is laat niet escaleren en gedoog maar,de dierselaan is redeloos verloren en ook mijn buurtje waar ik al 40 woon word naar de bliksem geholpen door die zogenaame 2e generatie ik wens iedereen veel sterkte.
Gepost op vrijdag 11 november 2005
 

Je kunt reageren op dit artikel, maar wij behouden ons het recht voor om reacties te bewerken of te verwijderen.

 
Uw naam
E-mailadres
Uw reactie
 

Abonneren op de nieuwsbrief

Meld u nu aan en ontvang wekelijks het laatste nieuws van de VVD Den Haag.